Najważniejsze etapy montażu linii produkcyjnej
Rozwój przedsiębiorstw wymaga nierzadko zmiany miejsca prowadzenia przez nie czynności produkcyjnych. Związane jest to wówczas z kompleksową relokacją linii produkcyjnej, w której pomaga specjalistyczna wiedzy i odpowiednio duże doświadczenie. Jednym z ważniejszych etapów takiej relokacji jest między innymi montaż linii produkcyjnej.
Na czym polega relokacja linii produkcyjnej?
Relokacja maszyn, urządzeń oraz całych linii technologicznych polega na wykonaniu kilku ważnych czynności. Nad realizacją każdego z koniecznych w tym procesie etapu powinien czuwać specjalista – odpowiedzialny za powodzenie przenosin. Kompleksowa relokacja linii produkcyjnych składa się z następujących czynności:
- planowanie,
- demontaż,
- pakowanie,
- załadunek,
- transport,
- rozładunek,
- montaż,
- uruchomienie.
Jak przebiega montaż linii produkcyjnej?
Kiedy wszelkie maszyny, urządzenia i linie technologiczne zostaną dostarczone na miejsce docelowe, możliwe jest przejście do ich montażu. Na tym etapie niezbędna jest szczególna ostrożność: nieodpowiedni montaż linii produkcyjnej może prowadzić na przykład do spadku wydajności w zakresie funkcjonowania całej produkcji. Może również spowodować wydłużenie czasu realizacji zamówień, zwiększenie awaryjności maszyn i urządzeń, a także podniesienie wybranych kosztów.
Zanim jednak rozpoczęte zostaną prace, związane z montażem specjaliści wykonują pomiary i w sposób szczegółowy kontrolują miejsce, w którym mają zostać ulokowane maszyny, urządzenia i całe linie technologiczne. Dopiero po tym możliwy jest montaż, kotwienie maszyn i urządzeń, a następnie poziomowanie i osiowanie sprzętu. Montażu linii produkcyjnej można wymagać wykonania wybranych instalacji, takich jak instalacja gazowa, zasilająca, hydrauliczna, elektryczna czy parowa.